Masz pytania? Zadzwoń do nas: tel. 32 231 27 16

  • Patrzysz, ale czy dobrze widzisz?
    Nemezis.

  • Nemezis

    I świat staje się piękniejszy!

Tonometria – o badaniu

Lampa szczelinowa. Badanie przedniego odcinka oka.

Tonometria to badanie, w którym mierzy się ciśnienie wewnątrzgałkowe oka. Najważniejszym celem wykonywania tego badania jest wczesne wykrycie zmian wysokości ciśnienia śródgałkowego, wskazujących na możliwość występowania i ewentualnego zaawansowania jaskry, choroby bezbolesnej i prowadzącej do ślepoty. W badaniach okulistycznych można wyróżnić kilka rodzajów badania pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego: są to m.in. tonometria aplanacyjna Goldmanna, tonometria dynamiczna konturowa Pascala, także tonometria bezdotykowa air-puf. Ta ostatnia przeprowadzana jest jako część rutynowego (przesiewowego) badania wzroku, podczas badania strumień sprężonego powietrza ugina rogówkę; potrzebny do wykonania ugięcia czas przeliczany jest jako wartość ciśnienia. Tonometria aplanacyjna polega na analizie stopnia ugięcia się (spłaszczenia) rogówki. Badanie jest wykonywane w znieczuleniu, końcówka badającego urządzenia naciska na oko i wykonuje pomiar spłaszczenia; zaletą ze stosowania tej metody jest brak wpływu sztywności powłoki gałki ocznej na wynik badania, ale wpływ ten ma grubość rogówki. Z kolei tonometria dynamiczna konturowa wykorzystuje działanie sensora piezoelektrycznego, który zamiast naciskać na oko – dotyka go. Badanie to nie jest zaburzone różną grubością rogówki oka.

Tonometria: kiedy jest potrzebna?

Wewnątrz gałki ocznej znajduje się tzw. ciecz wodnista, która, poza funkcjami regulowania metabolizmu rogówkowego i soczewkowego, bierze także udział w optycznej pracy oka, zapewniając promieniom świetlnym stosowną przezierność w drodze do siatkówki. Do tego ciecz wodnista odpowiada za prawidłowy kształt gałki ocznej oraz za jej właściwą wytrzymałość. Dzieje się tak jedynie wtedy, gdy ciecz wodnista wypełnia gałkę oczną z określonym ciśnieniem. U osób dorosłych prawidłowe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego obejmują granice 10–21 mm Hg. Zbyt wysokie ciśnienie prowadzi do ucisku tylnej ścianki gałki ocznej, co u chorego wywołuje określone i charakterystyczne zaburzenia pola widzenia i może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Są to objawy wskazujące na nadciśnienie oczne lub jaskrę. W tym przypadku niezbędne stanie się wykonanie badania tonometrii. Badanie ciśnienia śródgałkowego powinno się wykonywać jako badanie kontrolne po 40. roku życia (przede wszystkim u osób z nadwzrocznością lub małymi gałkami ocznymi), w przypadku predyspozycji rodzinnych do występowania jaskry oraz w przypadkach niezidentyfikowanych bólów głowy i oka. Wskazaniami dodatkowymi, sugerującymi wykonanie tego badania są również: nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia dokrwienia mózgu i w kładzie sercowo-naczyniowym, a także nawracające migreny. Z kolei niskie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej może świadczyć m.in. o stanach zapalnych naczyniówki czy odwarstwieniu siatkówki, występuje również w cukrzycy, przy urazach oka, przy nieszczelnych ranach pooperacyjnych itp.

Poznaj Nasz sklep online

Zobacz

NEMEZIS

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Adres

ul. Zwycięstwa 61
44-100 Gliwice

 

Tel

tel.: 32 231-27-16
tel.: 32 330-08-05

Mail

nemezis@nemezis.net.pl
www.sklepnemezis.net.pl

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego Newslettera


Zapoznałem się z Polityką prywatności serwisu www.holgerfood.pl oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez HOLGER FOOD GROUP SP. Z O.O., Przemysłowa 17 62-031 Luboń, udostępnionych przeze mnie danych osobowych na zasadach opisanych w Polityce prywatności dostępnej w Serwisie. Oświadczam, że są mi znane cele przetwarzania danych oraz moje uprawnienia. Niniejsza zgoda może być wycofana w dowolnym czasie poprzez kontakt z Administratorem pod adresem danuta@holgerfood.pl, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych - Obowiązek Informacyjny