Masz pytania? Zadzwoń do nas: tel. 32 231 27 16

  • Patrzysz, ale czy dobrze widzisz?
    Nemezis.

  • Nemezis

    I świat staje się piękniejszy!

Kiedy warto używać okularów do czytania?

Portrait of a thoughtful girl wearing glasses looking aside

Wraz z wiekiem nasza zdolność widzenia może się pogarszać. Najczęściej problemy ujawniają się podczas czytania. Mogą wówczas przydać się np. okulary półramkowe, szkła dwuogniskowe lub progresywne. Jeśli zauważamy u siebie jakiekolwiek kłopoty podczas patrzenia z bliska, powinniśmy udać się do specjalisty, który wykona badanie wzroku, postawi diagnozę i ewentualnie dobierze właściwe okulary.

Problemy ze wzrokiem podczas czytania

Pierwszym niepokojącym zachowaniem, które może wskazywać na pogarszający się wzrok, jest oddalanie od siebie czytanego tekstu, np. książki lub gazety w celu zapewniania sobie lepszego widzenia. To powinno skłonić nas do wizyty u okulisty. W takich okolicznościach badanie wzroku jest niezbędne, ponieważ ewentualne problemy nie zawsze są spowodowane tzw. starczowzrocznością. Utrata ostrego widzenia może być objawem innych chorób, np. jaskry. Szybka diagnoza i trafne rozpoznanie może uchronić nas przed postępowaniem schorzenia, a nawet utratą wzroku.

Jakie okulary do czytania?

Na rynku znajdziemy wiele okularów przeznaczonych do czytania. Występują w standardowych oprawach okularowych lub w tzw. oprawkach półramkowych ze specyficznym spłaszczeniem od góry. Standardowe okulary zalecane są w przypadku osób, które spędzają dużo czasu na czytaniu lub często koncentrują się na przedmiotach znajdujących się blisko ich narządu wzroku. Warto przy tym dodać, że okulary do czytania nie powinny być noszone przez cały czas, a jedynie w przypadku, gdy są nam niezbędne (czyli np. podczas czynności czytania lub spoglądania na przedmioty z bliska).

W żadnym przypadku nie należy odkładać wizyty w poradni okulistycznej, gdy zauważymy u siebie jakiekolwiek problemy ze wzrokiem. W przypadku problemów z czytaniem bez okularów możemy nadmiernie męczyć oczy, co przekłada się na nadmierne zmęczenie całego organizmu.

Okulary do czytania dla krótkowidza

W przypadku osób z krótkowzrocznością sytuacja się nieco komplikuje. Dla nich najczęściej zalecane są szkła dwuogniskowe lub progresywne. Można wówczas zrezygnować z dwóch par okularów (do dali i bliży), dzięki czemu mamy większy komfort na co dzień. Te okulary składają się z górnej części szkieł przystosowanej do patrzenia na odległe przedmioty oraz dolnej – na bliskie.

Poznaj Nasz sklep online

Zobacz

NEMEZIS

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Adres

ul. Zwycięstwa 61
44-100 Gliwice

 

Tel

tel.: 32 231-27-16
tel.: 32 330-08-05

Mail

nemezis@nemezis.net.pl
www.sklepnemezis.net.pl

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego Newslettera


Zapoznałem się z Polityką prywatności serwisu www.holgerfood.pl oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez HOLGER FOOD GROUP SP. Z O.O., Przemysłowa 17 62-031 Luboń, udostępnionych przeze mnie danych osobowych na zasadach opisanych w Polityce prywatności dostępnej w Serwisie. Oświadczam, że są mi znane cele przetwarzania danych oraz moje uprawnienia. Niniejsza zgoda może być wycofana w dowolnym czasie poprzez kontakt z Administratorem pod adresem danuta@holgerfood.pl, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych - Obowiązek Informacyjny