Masz pytania? Zadzwoń do nas: tel. 32 231 27 16

  • Patrzysz, ale czy dobrze widzisz?
    Nemezis.

  • Nemezis

    I świat staje się piękniejszy!

Zez u dziecka – czy jest się czego obawiać?

Zez u dziecka

Zez u maluchów, czyli tzw. uciekające oczka, to stosunkowo częsty problem. Nie należy jednak od razu wpadać w panikę, ponieważ zeza można zlikwidować. Konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, który zaleci stosowne leczenie.

Zezowanie, czyli patrzenie jednym okiem w inną stronę niż drugim, może przytrafić się praktycznie każdemu niemowlakowi. Dlaczego? Ponieważ mięśnie oczne nie są jeszcze odpowiednio wykształcone, więc trudno jest utrzymać kontrolę nad prawidłowym położeniem oczu. Nawet półtoraroczne dziecko może mieć problemy tego rodzaju od czasu do czasu. Jeśli jednak oczy są stale ustawione w kierunku skroni, w stronę nosa lub w różnych kierunkach, należy koniecznie zasięgnąć porady okulisty. U starszych dzieci zeza nie wolno lekceważyć.

Zez u dzieci – diagnostyka i leczenie

Rodzice, którzy zauważyli uciekające oczka u swojego dziecka, powinni udać się do gabinetu okulistycznego. Dobry okulista zbada wzrok, a następnie dobierze prawidłową korekcję zeza. Wybór terapii zależy przede wszystkim od rodzaju i wielkości wady. Lekarz przeprowadza proste ćwiczenia, polegające na zasłanianiu oka widzącego lepiej, aby zezujące aktywować do intensywniejszej pracy. Innym ćwiczeniem jest wodzenie wzrokiem za palcem, co ma na celu wzmocnienie mięśni. Leczenie trwa zazwyczaj minimum kilka miesięcy i jeśli zez jest niewielki, zwykle taka terapia przynosi oczekiwane rezultaty.

Okulary dla dziecka

Warto jednak dodać, że lekarz oprócz zeza może zidentyfikować inną wadę wzroku, np. krótkowzroczność lub nadwzroczność. Wówczas niezbędne jest zastosowanie okularów. W przypadku maluchów najczęściej stosuje się okulary lekkie i nietłukące. Zwykle wykonane są z utwardzonego, bezodpryskowego plastiku. Oprawki w okularach powinny być miękkie i wyposażone w zaokrąglone zauszniki i specjalną osłonę na nos. Dzięki takim okularom będziemy mieć pewność, że dziecko nie zrobi sobie krzywdy podczas każdorazowego zdejmowania i zakładania okularów. Okulary obecnie przepisywane są nawet dzieciom w wieku 2 lat.

Poznaj Nasz sklep online

Zobacz

NEMEZIS

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Adres

ul. Zwycięstwa 61
44-100 Gliwice

 

Tel

tel.: 32 231-27-16
tel.: 32 330-08-05

Mail

nemezis@nemezis.net.pl
www.sklepnemezis.net.pl

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego Newslettera


Zgadzam się na otrzymywanie informacji, w tym w szczególności o nowych produktach, usługach, promocjach lub wydarzeniach wysyłanych przez NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ NEMEZIS LUCYNA ORZEŁ-KRUPANEK, Zwycięstwa 61, 44-100 Gliwice, na podany przeze mnie adres poczty elektronicznej (e-mail) zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1219 z późn. zm.).Zapoznałem się z Polityką prywatności serwisu www.nemezis.net.pl oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ NEMEZIS LUCYNA ORZEŁ-KRUPANEK, Zwycięstwa 61, 44-100 Gliwice, udostępnionych przeze mnie danych osobowych na zasadach opisanych w Polityce prywatności dostępnej w Serwisie. Oświadczam, że są mi znane cele przetwarzania danych oraz moje uprawnienia. Niniejsza zgoda może być wycofana w dowolnym czasie poprzez kontakt z Administratorem pod adresem nemezis@nemezis.net.pl, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.