W jaki sposób przebiega badanie komputerowe wzroku?

W: Główna Dnia:

Jakie wady wzroku można zdiagnozować przy pomocy badania komputerowego? Jak przebiega kontrola? Sprawdź, dlaczego warto systematycznie wykonywać badanie wzroku!

Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Komputerowe badanie wzroku jest metodą badania ostrości widzenia. Wykonuje się je za pomocą urządzenia o nazwie autorefraktometr automatyczny. Jest to pierwszy krok, od którego zaczyna się dobieranie odpowiednich szkieł okularowych. Nie jest badaniem bolesnym ani nieprzyjemnym i nie ma konieczności przygotowywania się do niego w specjalny sposób.

Jak przebiega badanie komputerowe wzroku?

Na badanie wzroku warto przyjść wypoczętym. Kontrolę oczu można wykonywać zarówno u dzieci, jak i u osób starszych. Warto robić ją systematycznie, aby jak najszybciej zareagować, jeśli wzrok zacznie się pogarszać. Badanie autorefraktometrem służy do mierzenia krzywizny soczewki i rogówki. Na jego podstawie można określić ostrość wzroku. Przed rozpoczęciem kontroli, pacjent siada przed urządzeniem. Badanie polega na patrzeniu przez otwór w urządzeniu na przedmiot, który znajduje się w oddali. Jest to np. domek lub balon. W tym czasie przez oko przepuszczane są promienie podczerwone. Oprogramowanie przelicza wyniki badania na wartość refrakcji w oku. Po zakończeniu kontroli jednego oka przystępuje się do drugiego oka. Komputerowe badanie wzroku zajmuje mało czasu, na jedno oko przeznacza się kilka sekund.

Czy na podstawie tego badania można dobrać okulary korekcyjne?

Mimo że badanie komputerowe pokazuje, jaka jest refrakcja oka, nie można tylko na jego podstawie dobrać szkieł. Wyniki uzyskane za pomocą autorefraktometru trzeba zweryfikować. Aby to zrobić, pacjent zakłada okulary z taką korekcją, jaka wynikła z badania i sprawdza, czy dobrze w nich widzi. Następnie porównywane są różne moce szkieł, by przekonać się, które są najbardziej odpowiednie do wady.

Źle dobrane szkła grożą bardzo nieprzyjemnymi skutkami. Mogą powodować bóle i zawroty głowy, nudności, zmęczenie oczu. Takie okulary z pewnością nie pomogą dobrze widzieć. Korzystając z nich, wada będzie się nadal powiększać. Warto więc współpracować  okulistą i nie próbować dobierać okularów na własną rękę jedynie na podstawie badania komputerowego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło