Cyfrowe Zmęczenie Wzroku

W: Główna Dnia:

Stajemy się coraz bardziej “cyfrowym” pokoleniem. Co mam na myśli używając zwrotu “cyfrowe” pokolenie? W zasadzie chodzi mi o to, jak spędzamy większość naszego czasu. W drodze do pracy – telefon. W pracy niejednokrotnie praca przed monitorem jednym, lub większą ich ilością. Po pracy relaks przed telewizorem, tabletem, laptopem, komputerem. Jakie są konsekwencje prowadzonego przez nas trybu życia?

Jakie są objawy cyfrowego zmęczenia wzroku?

Objawy, towarzyszące zmęczeniu wzroku wywołanemu pracą z urządzeniami cyfrowymi, niejednokrotnie większości z nas towarzyszą na co dzień, jednak ich przyczyny często doszukujemy się w innych źródłach.

Dolegliwości, z którymi możemy się borykać to:

  • bóle głowy
  • zamazanie widzenia zwłaszcza gdy po długiej pracy z bliska spoglądasz w dal
  • nadwrażliwość na światło
  • pogorszenie widzenia w nocy objawiające się np. mocnym oślepianiem świateł samochodów z towarzyszącym im efektem halo (tęczowa obwódka), problem z rozróżnianiem szczegółów
  • pieczenie i suchość oczu, a także towarzyszące im zaczerwienienie spojówek, łzawienie, uczucie piasku pod powiekami

Co jest przyczyną objawów?

Stwierdzenie, że praca z urządzeniami cyfrowymi jest główną przyczyną powstawania objawów nie jest błędne, lecz na pewno jest niewystarczające. Chcemy zatem trochę bardziej szczegółowo opisać, co powoduje dolegliwości. Część objawów, takich jak bóle głowy, bóle oczu, zamazywanie obrazu to dolegliwości powiązane z pracą, które wykonują nasze oczy, abyśmy my mogli wykonywać naszą pracę. Podczas wykonywania pracy z bliska, w naszym układzie wzrokowym dochodzi do tak zwanej triady bliży, następuje : akomodacja, konwergencja (ruch zbieżny oczu) i zwężenie źrenic. Im dłużej trwa wykonywana przez nas praca w bliży, tym dłużej nasze oczy muszą utrzymywać akomodację i konwergencję i muszą włożyć wiele wysiłku by utrzymać ten stan układu wzrokowego. Stąd po skończonej pracy mogą występować wymienione objawy. Są one jeszcze bardziej intensywne, gdy dodatkowo mamy nieprawidłowo skorygowaną wadę wzroku.

Objawy pieczenia, swędzenia, łzawienia oczu, nadwrażliwości na światło również mogą być spowodowane nieprawidłową korekcją wzroku, albo nadmierną suchością oczu. Praca z bliska, w skupieniu powoduje, że często mniej mrugamy. To powoduje podsychanie filmu łzowego i w konsekwencji jego zaburzenia. Suchość oczu i nieprawidłowość filmu łzowego mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości.

Jak zapobiegać występowaniu objawów?

Pomimo tego, że smartfony i inne urządzenia cyfrowe na stałe wpisują się w rutynę naszego dnia codziennego, istnieje kilka wskazówek jak złagodzić objawy cyfrowego zmęczenia wzroku.

1. Metoda 20/ 20/ 20

2. Filtry na monitory ekranowe i telefony komórkowe

3. Ćwiczenia wzrokowe

4. Krople nawilżające

5. Okulary relaksacyjne

W następnym wpisie rozwiniemy krótko każdą z wymienionych metod. Zapraszamy do lektury!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło