Jak często badać wzrok?
Oczy to narząd, który z jednej strony narażony jest na wiele różnych bodźców zewnętrznych, a z drugiej strony jest bardzo wrażliwy i delikatny. Dlatego też ważne jest, aby poświęcić mu nieco uwagi nie tylko wtedy, gdy pojawiają się problemy z widzeniem, ale również wówczas, gdy wszystko jest w porządku. Profilaktyka to najlepszy sposób, aby przeciwdziałać rozwojowi chorób i wad wzroku.
Profilaktyczne badania wzroku u dorosłych
Młodzi dorośli, którzy nie obserwują u siebie żadnych niepokojących objawów, powinni odwiedzać gabinet okulistyczny raz na 2-3 lata. Jeśli jednak pracujesz przed komputerem lub twoje oczy są szczególnie narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, mogą nieco częściej wykonywać badania profilaktyczne. Po 40. roku życia warto odwiedzać okulistę raz na rok. To ważne, ponieważ wraz z wiekiem oczy są coraz bardziej narażone nie tylko na rozwój wad wzroku, ale choroby gałki ocznej, np. zaćmę, jaskrę czy zwyrodnienie plamki.
Trzeba przy tym podkreślić, że powyższe zalecenia są dość ogólne. W praktyce częstotliwość wizyt w gabinecie okulistycznym zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta, wyników wcześniejszych badań oraz środowiska pracy. Osoby, które mają już stwierdzone wady, powinny poddawać się podstawowym badaniom kontrolnym średnio raz do roku lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Niezwłoczna wizyta jest konieczna, jeśli pojawiają się objawy pogorszenia wzroku.
Profilaktyczne badania wzroku u dzieci
Badania wzroku u dzieci powinny być wykonywane zawsze wtedy, gdy jest to konieczne, szczególnie jeśli pojawiają się niepokojące objawy, jak np. zez (uciekające oko) czy zaburzenia widzenia. Jeśli nie ma zastrzeżeń do widzenia dziecka, pierwszą wizytę kontrolną można odbyć, gdy dziecko skończy 3 lata. Później warto przeprowadzać profilaktyczne badania co roku.