Jak dbać o wzrok? Porady i sugestie

W: Główna Dnia:

Niewiele osób docenia swój dobry wzrok, dopóki nie zaczyna mieć z nim problemów. Oczywiście najlepiej jest po prostu do nich nie dopuszczać i odpowiednio wcześniej zadbać o swoje oczy.  Jak to zrobić?

Regularne wizyty u okulisty

Jeśli uważamy, że z naszym wzrokiem wszystko jest w porządku, gabinet okulistyczny powinniśmy odwiedzać co najmniej co 2 lata. Jeśli natomiast zauważymy jakiekolwiek problemy z widzeniem, oczy będą sprawiały wrażenie suchych i swędzących, do okulisty powinniśmy wybrać się czym prędzej. Regularne badania wzroku pozwolą zdiagnozować nawet bardzo groźne choroby w ich wczesnym stadium, przez co prawdopodobieństwo ich wyleczenia znacząco wzrasta.

Higiena wzroku

Aby utrzymać dobry wzrok przed długie lata, musimy zapewnić naszym oczom odpowiednią higienę podczas pracy i w życiu prywatnym. Unikajmy długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera. Co 20 minut powinniśmy oderwać od niego wzrok i przez dłuższą chwilę popatrzeć w dal. Podobnie starajmy się robić przerwy, gdy oglądamy w domu telewizję. Nasze oczy nie lubią też zbyt słabego ani zbyt mocnego światła. Szkodliwe jest dla nich także silne promieniowanie słoneczne UVA i UVB – dlatego w słoneczne dni powinniśmy nosić dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne (unikajmy tanich okularów z bazarków i sklepów odzieżowych!). Osoby noszące soczewki kontaktowe nie powinny ich nosić przez czas dłuższy niż zalecany przez producenta, a przy ich zakładaniu i zdejmowaniu zawsze mieć czyste ręce. Pamiętajmy, że dla naszych oczu zbawienny jest też sen. Gdy czujemy, że oczy są suche, stosujmy specjalne krople.

Dieta i sport

Oczy, jak całe nasze ciało, lubią, gdy jesteśmy aktywni fizycznie. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i jej dopływ do wszystkich organów, w tym również do oczu. Sprzymierzeńcem dobrego widzenia jest też dieta bogata w witaminy A, E, C, cynk, kwasy omega-3 i luteinę. Chętnie powinniśmy więc sięgać po marchewkę, szpinak, groszek, brokuły, ryby oraz orzeszki ziemne.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło