Jak praca przy komputerze wpływa na wzrok?

W: Główna Dnia:

Krótkowzroczność uznawana jest za chorobę cywilizacyjną współczesnego świata. Szacuje się, że jedną z głównych przyczyn rozwoju tej wady wzroku jest zbyt długie skupianie się na ekranach telefonów, tabletów, komputerów. Cyfrowe zmęczenie oczu to problem nie tylko pracowników biurowych, ale i dzieci oraz młodzieży, którzy coraz częściej nie tylko uczą się, ale i spędzają wolny czas przed monitorami, zamiast relaksować się na świeżym powietrzu, w naturalnym oświetleniu.

Obciążony narząd wzroku podczas pracy przy komputerze

Praca przy komputerze stała się powszechna. Najczęściej wykonywana jest przez co najmniej 4 godziny dziennie, a niejednokrotnie nawet dwa lub trzy razy dłużej. Główne zagrożenia w tym przypadku wynikają z długotrwałej obserwacji monitora z niewielkiej odległości. Przyczynia się do różnych dolegliwości ze strony narządu wzroku, takich jak m.in. łzawienie, pieczenie, a także pogorszenie ostrości i podwójne widzenie obrazu na ekranie.

Niestety skutki długotrwałej pracy z monitorem przenoszą się też poza sferę zawodową. Można zaobserwować przede wszystkim zmniejszoną ostrość widzenia przy patrzeniu w dal albo przy czytaniu. Pojawia się też pogorszone samopoczucie czy problemy z koncentracją.

Syndrom Widzenia Komputerowego

Syndrom Widzenia Komputerowego (ang. Computer Vision SyndromeCVS) to coraz częściej diagnozowany zespół dolegliwości oczu i widzenia spowodowany pracą przed komputerem, a dokładniej długotrwałym wpatrywaniem się w ekran. Do jego najważniejszych objawów zaliczamy m.in. zaburzenia wydzielania łez i uczucie suchości. Niestety niekiedy problemy mogą przybierać znacznie poważniejsze problemy, takie jak np. ból oczu, zaburzenia ostrości widzenia, uczucie suchości i pieczenia pod powiekami.

Warto przy tym dodać, że obciążające dla wzroku jest nie tylko długotrwałe wpatrywanie się w ekrany, ale również praca w sztucznym oświetleniu. Najkorzystniejsze dla oczu jest światło naturalne. Wpływa ono pozytywnie nie tylko na wzrok, ale i samopoczucie i ogólną kondycję zdrowotną. Dlatego też warto uświadomić sobie, że czas po pracy najlepiej spędzać na świeżym powietrzu, aktywnie i z dala od wszechobecnych ekranów, w tym również smartfonów. Istotne jest też regularne wykonywanie przerw w pracy, podczas których należy możliwie jak najdłużej patrzeć w dal.

Profilaktyka sposobem na przeciwdziałanie wadom wzroku

Jest wiele sposobów na to, aby każdego dnia chronić swój wzrok przed szkodliwym wpływem pracy przed komputerem. Do najważniejszych wskazówek zaliczamy m.in.:

- regularne robienie sobie przerw,

- możliwie jak najczęstsze spoglądanie w dal przed siebie (przynajmniej przez 20 sekund),

- czytanie książek w wersji papierowej zamiast elektronicznej,

-optymalne dostosowanie jasności i kontrastu ekranu,

-przyjmowanie właściwej pozycji ciała podczas pracy przed komputerem,

- możliwie jak najczęstsze mruganie podczas patrzenia na ekran.

Istotne znaczenie mają też regularne badania wzroku. Prawidłowa diagnoza pozwala podjąć skuteczne leczenie wielu wad wzroku na wczesnym etapie, co zawsze daje najlepsze rezultaty. Dlatego też zapraszamy do naszego gabinetu optometryczno-okulistycznego, w którym nie tylko wykonasz niezbędne badania pod okiem specjalistów, ale również dobierzesz dopasowane do potrzeb szkła okularowe lub soczewki kontaktowe.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło