Komu przysługuje bezpłatne badanie wzroku?

W: Główna Dnia:

W ramach profilaktyki chorób oczu należy regularnie wykonywać badania okulistyczne. Zaleca się, aby osoby zdrowe poddawały się im średnio co 3 lata, natomiast po 40. roku życia oraz w przypadku dużego ryzyka wystąpienia niektórych schorzeń — raz na dwa lata, a nawet raz na rok (lub zgodnie z zaleceniami okulisty). Gdzie można wykonać bezpłatne badania wzroku? Komu przysługuje ta możliwość? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.

Bezpłatne badania wzroku w ramach NFZ

Każda osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ ma prawo do skorzystania z bezpłatnej wizyty lekarskiej. Na wizytę u okulisty można umówić się, uzyskując wcześniej skierowanie od lekarza POZ. W gabinecie okulistycznym pacjent poddawany jest wszystkim podstawowym badaniom wzroku, a jeśli istnieje taka konieczność, lekarz kieruje na specjalistyczną diagnostykę.

Wizyty lekarskie oraz badania przeprowadzane w ramach NFZ są całkowicie bezpłatne. Niestety jest kilka minusów tego rozwiązania. Jednym z głównych mankamentów jest zwykle długi czas oczekiwania na planowaną wizytę. Kolejki to jedna z bolączek, która dotyka publiczną służbę zdrowia, w tym również okulistykę.

Czy w salonach optycznych można bezpłatnie wykonać badanie wzroku?

Z zasady większość usług świadczonych przez lekarzy prywatnych czy optyków są odpłatne. Niektóre gabinety optyczne i optometryczne, oprócz sprzedaży okularów, zapewniają też możliwość przeprowadzenia bezpłatnego badania wzroku. Niekiedy jest to oferowane w ramach standardowych usług, innym razem wiąże się z prowadzoną w określonym terminie akcją promocyjną. Jest to spore udogodnienie dla pacjentów, ponieważ całkowicie darmowo można wówczas skorzystać ze wsparcia doświadczonych okulistów lub optometrystów, którzy mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt diagnostyczny.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło