Komu przysługuje bezpłatne badanie wzroku?
W ramach profilaktyki chorób oczu należy regularnie wykonywać badania okulistyczne. Zaleca się, aby osoby zdrowe poddawały się im średnio co 3 lata, natomiast po 40. roku życia oraz w przypadku dużego ryzyka wystąpienia niektórych schorzeń — raz na dwa lata, a nawet raz na rok (lub zgodnie z zaleceniami okulisty). Gdzie można wykonać bezpłatne badania wzroku? Komu przysługuje ta możliwość? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.
Bezpłatne badania wzroku w ramach NFZ
Każda osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ ma prawo do skorzystania z bezpłatnej wizyty lekarskiej. Na wizytę u okulisty można umówić się, uzyskując wcześniej skierowanie od lekarza POZ. W gabinecie okulistycznym pacjent poddawany jest wszystkim podstawowym badaniom wzroku, a jeśli istnieje taka konieczność, lekarz kieruje na specjalistyczną diagnostykę.
Wizyty lekarskie oraz badania przeprowadzane w ramach NFZ są całkowicie bezpłatne. Niestety jest kilka minusów tego rozwiązania. Jednym z głównych mankamentów jest zwykle długi czas oczekiwania na planowaną wizytę. Kolejki to jedna z bolączek, która dotyka publiczną służbę zdrowia, w tym również okulistykę.
Czy w salonach optycznych można bezpłatnie wykonać badanie wzroku?
Z zasady większość usług świadczonych przez lekarzy prywatnych czy optyków są odpłatne. Niektóre gabinety optyczne i optometryczne, oprócz sprzedaży okularów, zapewniają też możliwość przeprowadzenia bezpłatnego badania wzroku. Niekiedy jest to oferowane w ramach standardowych usług, innym razem wiąże się z prowadzoną w określonym terminie akcją promocyjną. Jest to spore udogodnienie dla pacjentów, ponieważ całkowicie darmowo można wówczas skorzystać ze wsparcia doświadczonych okulistów lub optometrystów, którzy mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt diagnostyczny.