Kto może nosić soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe, tak samo jak szkła okularowe, przeznaczone są do korekcji różnych wad refrakcji. Można je stosować zamiennie lub zamiast okularów. W każdym przypadku przy doborze pomocy optycznej niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który dokona oceny stanu narządu wzroku, kwalifikację medyczną do noszenia soczewek lub rozpoznanie chorób oczu uniemożliwiających ich stosowanie. Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, soczewki kontaktowe mogą być noszone właściwie przez każdego.
Dla kogo przeznaczone są soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe mogą być noszone praktycznie przez każdego użytkownika, u którego nie są stwierdzone przeciwwskazania zdrowotne. W tym przypadku nie ma większego znaczenia wiek, zawód czy styl życia użytkownika. Są one nawet rekomendowane osobom aktywnym ruchowo ze względu na większy komfort noszenia. Zawsze jednak kluczowe znaczenie ma przestrzeganie zasad ich użytkowania i pielęgnacji.
Dostępne obecnie na rynku soczewki kontaktowe wykonane są z wysokiej jakości materiałów, gwarantujących odpowiednią przepuszczalność tlenu oraz prawidłowe nawilżenie. Nie wykazują negatywnego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie rogówki i są dobrze tolerowane przez oko. Oprócz tego można wybierać spomiędzy szerokiej gamy środków do pielęgnacji i konserwacji soczewek.
Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych
Istnieją pewne przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych. Są to przede wszystkim choroby oczu, takie jak np. przewlekłe stany zapalne aparatu ochronnego, rogówki, błony naczyniowej. Przy tego typu problemach ten rodzaj pomocy optycznej nie jest rekomendowany ze względu na ryzyko dodatkowych powikłań i podrażnień. Również zespół suchego oka może uniemożliwiać korzystanie z soczewek ze względu na możliwe występowanie dyskomfortu. Niekiedy u osób ze słabą odpornością czy zaburzeniami hormonalnymi pojawia się zwiększona suchość oczu, o czym warto poinformować okulistę, jeśli rozważasz noszenie soczewek.
Oprócz tego u niektórych pacjentów może ujawnić się nietolerancja na soczewki. Najczęściej objawia się ona takimi dolegliwościami jak: pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu.