Okulary słoneczne – moda i ochrona

W: Główna Dnia:

Okulary przeciwsłoneczne są nieodłącznym elementem większości modowych stylizacji, niezależnie od pory roku. Niektóre modele dodają tajemniczości i klasy. Inne są nieoczywiste i dodają odrobiny szaleństwa do naszego wizerunku. Jeszcze inne świetnie pasują do sportowych stylizacji, zwłaszcza na stoku.

Ale czy zastanawialiśmy się nad tym, jaki jest faktyczny cel ich noszenia?

Dlaczego warto je nosić?

Poza modowym aspektem, zdecydowana większość z nas sięga po okulary słoneczne w celu lepszego widzenia w słoneczne dni. Mocne światło słoneczne oślepia nas, powodując dyskomfort, mrużenie i łzawienie oczu.

Dobre okulary słoneczne to nie tylko ochrona przed oślepijącym światłem, to przede wszystkim ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB, szkodliwym dla naszych oczu!

Konsekwencjami narażenia naszych oczu na szkodliwe promieniowanie, poza dość powszechnymi latem pieczeniem, łzawieniem oczu i zapaleniem spojówek mogą być poważniejsze choroby, takie jak degeneracja plamki żółtej czy skrzydlik.

Okulary od optyka czy z odzieżówki?

Aktualnie okulary można kupić prawie na każdym rogu począwszy od salonów optycznych, przez sklepy odzieżowe, aż po stacje benzynowe.

Czy to, gdzie kupujemy okulary ma znaczenie?

TAK! Jak napisano powyżej, główną rolą okularów słonecznych jest ochrona przed promieniami UV. W tym celu nie wystarczy tylko zaciemnienie soczewki okularowej, a zastosowanie odpowiednich filtrów.

Okulary kupione w popularnej odzieżowej “sieciówce” nie zapewniają pełnej ochrony wzroku.

Co gorsza, ciemna soczewka powoduje poszerzenie źrenic, a brak odpowiedniego filtra skutkuje wpuszczaniem większej ilości szkodliwego promieni do wnętrza oka!!!

Dlatego po okulary przeciwsłoneczne warto wybrać się do optyka, który dobierze odpowiednie dla naszych potrzeb okulary słoneczne, które dadzą nam 100% ochronę.

Na co zwrócić uwagę kupując okulary?

Decydując się na zakup okularów powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także na parametry techniczne:

  • stopień ochrony przed promieniowaniem UV zależy od materiału soczewki i jej uszlachetnień. Należy zwrócić uwagę, czy kupowane przez nas okulary mają filtr UV400, który daje nam 100% ochrony przed promieniowaniem
  • kolor soczewki ma bardzo duże znaczenie dla naszych oczu. Kolor szary jest najbardziej neutralny dla naszych oczu i nie ma dużego wpływu na odbiór barw. Kolor brązowy powoduje zwiększenie kontrastu widzenia
  • stopień zabarwienia soczewki to kolejny ważny aspekt. Wystarczającą ochronę dla wzroku dają soczewki o zabarwieniu 70-80%, natomiast w przypadku bardzo dużego nasłonecznienia okular powinny być zabarwione w 85-90%. Stopień zabarwienia można przedstawić również w stopniach. Stopień 0-1 zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV, ale nie daje ochrony przed intensywnym światłem. Stopień 2-3 sprawdza się w standardowych warunkach na naszej szerokości geograficznej. Ostatni, 4 stopień jest odpowiedni w warunkach bardzo dużego nasłonecznienia np. w wysokich górach, jednak w okularach o tym zabarwieniu nie można prowadzić samochodu!
  • polaryzacja czyli dodatkowa ochrona naszego wzroku. Redukuje ona refleksy świetlne odbite od rożnych powierzchni, zmniejszając efekt olśnienia. Dodatkowo polaryzacja powoduje zwiększenie kontrastu widzenia

Zapraszamy do zakupu okularów przeciwsłonecznych!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło