Przyczyny powstawania wad wzroku

W: Główna Dnia:

Występowanie wad wzroku jest obecnie dość powszechnie, nie tylko u osób starszych, ale również u osób młodych. Mechanizmy powstawania wad mogą być różne – u niektórych osób występują wady wrodzone, u innych wady pojawiają się wraz z wiekiem. Nie zawsze wady wrodzone są wykrywane od razu, mogą być niezauważalne, lecz z czasem mogą stać się sporym problemem. W drugim przypadku pojawienie się wady może być wynikiem nieprawidłowego dbania o wzrok.

“Nabyta” wada wzroku

Problemy ze wzrokiem pojawiają się u osób dorosłych, ale także młodzieży szkolnej, zwłaszcza kiedy spędzają dużo czasu przed telewizorem, smartfonem, komputerem lub książką. Ich oczy wykonują intensywna pracę w bliży i tracą zdolność do szybkiego dostosowania się, gdy patrzą oni w dal. Jest to spowodowane ciągłym napinaniem akomodacji i problemem z jej rozluźnieniem, w momencie gdy patrzenie w dal nie wymaga aż takiego wysiłku akomodacji. Objawia się to wtedy zamazaniem obrazu, na który przerzucają wzrok. Specjaliści zalecają rodzicom małych dzieci, by często zabierali je na spacery, gdzie maluchy mogą skupić wzrok na dali. W domu, w czterech ścianach, nie mają one możliwości, by w ten sposób ćwiczyć oczy.

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja u osób starszych. U seniorów wada pojawia się, gdyż ich układy optyczne oka po prostu z wiekiem zużywają się. Powstanie wady może też być wynikiem niedomagania układu wzroku, zmętnieniu soczewki lub degeneracji jego połączeń nerwowych. Są to procesy, które następują naturalnie, albo mogą być następstwem czynników zewnętrznych, takich jak urazy gałki ocznej, promieniowanie UV. Pojawienie wady może być też związane z przyjmowaniem leków z grup: antydepresyjnych, przeciwhistaminowych, leków na cukrzycę, chemioterapii.

Czy mam wadę wzroku?

Niestety osoby, które zaczynają odczuwać dyskomfort w widzeniu, często odkładają badanie wzroku i zakup okularów, przez co wada szybko się pogłębia. Co jest sygnałem, że czas wybrać się do okulisty? Przede wszystkim sytuacje, w których patrzenie w dal lub bliż jest powodem dyskomfortu. Pierwszym niepokojącym objawem powinno być „rozmazywanie się” obiektów lub ich zamglenie, gdy próbujemy skupić na nich wzrok. Warto wybrać się do specjalisty, jeśli zauważymy, że mrużenie oczu, przekrzywiamy głowę lub zamknięcie jednego z oczu poprawia widzenie. Odczuwalne bóle głowy lub zmęczenie także mogą sugerować problemy z układem wzrokowym. Na wizytę warto wybrać się też, gdy bolą nas same oczy, często je przecieramy, lub mamy problem np. z ich łzawieniem. Deformacje obrazu, takie jak zakrzywienie linii, ograniczenie pola widzenia lub brak widzenia fragmentu obrazu, zwłaszcza w obserwacji jednym okiem to kolejne sygnały do niepokoju.

Podsumowując, jest wiele czynników które mogą sugerować o posiadaniu wady wzroku. Ważne jest, by nie ignorować objawów, a udać się na konsultację do specjalisty.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło