Różnice między optykiem a okulistą

W: Główna Dnia:

Zapewne niejedna osoba z wadą wzroku choć raz zastanawiała się nad różnicami między optykiem a okulistą. Nie ma w tym nic dziwnego, bo różnic jest sporo, szczególnie, że to właściwie dwie zupełnie inne profesje.

Okulista jest pierwszym ogniwem w procesie dobierania okularów, zaś optyk - ostatnim, a zdarza się, że bierze w nim udział jeszcze optometrysta. By okulary zostały dobrane odpowiednio do potrzeb pacjenta, wymagany jest udział zarówno wykwalifikowanego okulisty i optyka. Co dodatkowo ważne, nie są oni w stanie zastępować siebie nawzajem z uwagi na zupełnie odmienne kwalifikacje. Optometrysta, choć posiada wiedze z zakresu szacowania wady wzroku czy doboru szkieł w przypadku astygmatyzmu, to nie zastąpi roli lekarza okulisty. Warto jednak skorzystać z jego pomocy przy planowaniu ćwiczeń dla osób z zezem czy niedowidzących. 

Czym zajmuje się optyk, a czym okulista?

Okulista jest przede wszystkim lekarzem. To osoba, która skończyła studia medyczne i wybrała specjalizację okulistyczną. Zajmuje się więc diagnozowaniem i leczeniem chorób narządu wzroku i zaburzeniami widzenia. Oznacza to, że poza badaniem sprawności wzroku przeprowadza badania całego obszaru oka, jeśli zachodzi taka potrzeba. Poza przepisaniem recepty na szkła (czyli de facto na okulary korekcyjne lub soczewki) może on wprowadzać kuracje, np. farmakologiczne czy kierować chorych na zabiegi. 

To na podstawie recepty od okulisty, optyk określa rodzaj soczewek i dopasowuje je do indywidualnych potrzeb pacjenta. W jego kompetencjach leży analiza recept okulistycznych. W praktyce zajmuje się on także szlifowaniem szkieł tak, by pasowały do oprawek okularów, reguluje oprawki tak, by były komfortowe dla pacjenta, a także niekiedy zajmuje się naprawą wadliwych okularów. Ważną rolą optyka jest również funkcja osoby doradzającej w wyborze odpowiednich szkieł do trybu życia oraz do wady, określonej przez okulistę, jak również oprawek do przepisanych szkieł. Optyk z doświadczeniem wie, jakie oprawki dobrać do konkretnych kształtów twarzy, ale i jakie będą pasować do szkieł, które mogą mieć różną grubość, zależnie od wady. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło