Wady wzroku jako problem cywilizacyjny

W: Główna Dnia:

Szacuje się, że współcześnie wady wzroku dotyczą nawet 75% społeczeństwa. Nawet u co drugiej osoby po 65. roku życia rozwija się przynajmniej jednak choroba oczu, która może doprowadzić do ślepoty. Zaćma coraz częściej diagnozowana jest u osób po 50. roku życia, a jaskra, która zwykle dotyka pacjentów po 45. roku życia, obecnie wykrywana jest nawet u trzydziesto-, a nawet dwudziestolatków. Z problemami ze wzrokiem, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, borykają się ludzie coraz młodsi, w tym również dzieci. Niewątpliwie jedną z przyczyn jest dynamiczny rozwój technologii, a dokładniej zbyt długi czas, jaki na co dzień ludzie spędzają przed ekranami urządzeń elektronicznych. Wady wzroku to niewątpliwie jedno z poważniejszych wyzwań cywilizacyjnych dla lekarzy.

Czynniki ryzyka rozwoju wad wzroku

U dzieci krótkowzroczność niezaprzeczalnie wynika ze zbyt długiego czasu spędzonego przed ekranami komputerów, tabletów, smartfonów. Uważa się, że ta wada wzroku poniekąd może wynikać z tego, że ewolucyjne narząd wzroku nie przystosował się jeszcze do współczesnych warunków cywilizacyjnych. Styl życia, jaki prowadzą ludzie obecnie, jest po prostu zbyt wymagający dla oczu. Zamiast spędzać czas na świeżym powietrzu, w naturalnym oświetleniu, zarówno dorośli, jak i dzieci, pracują, uczą się i odpoczywają w zamkniętych pomieszczeniach, przy sztucznym świetle, najczęściej za długo i zbyt blisko monitorów. Oczy są zbyt obciążone, nie odpoczywają, rzadziej mrugamy. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że za ok. 40% wad wzroku odpowiedzialne są geny, a reszta, czyli ok. 60%, jest wynikiem m.in. czynników środowiskowych, tak naprawdę wiele zależy od nas samych.

Do innych poważnych dysfunkcji wzroku zaliczamy też dalekowzroczność, astygmatyzm, zaćmę i jaskrę. Oczywiście predyspozycje genetyczne i czynniki środowiskowe to dwa istotne, chociaż nie jedyne czynniki chorób oczu. Do tego doliczyć należy też wiek (wraz z procesem starzenia się dochodzi do tzw. starczowzroczności), a także choroby współistniejące, czyli m.in. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze. Niepokojący w tym przypadku jest nie tylko styl życia współczesnych ludzi, ale również bardzo rzadkie wykonywanie badań profilaktycznych u okulisty. Tymczasem przeprowadzając standardowe badania wzroku można skutecznie i odpowiednio wcześnie zdiagnozować wiele wad i podjąć stosowne leczenie na początkowym etapie ich rozwoju.

Szybka diagnoza wady wzroku jest bardzo ważna

Szybka diagnoza wady wzroku jest ważna zarówno ze względu na większe możliwości skutecznej korekcji, jak i dla poprawy ogólnej jakości życia. Nieskorygowane dysfunkcje mogą skutkować kłopotami z koncentracją, słabą efektywnością w szkole lub w pracy, obniżonym samopoczuciem. U osób starszych ze schorzeniami wynikającymi z procesów starzenia zwiększa się ryzyko upadków i złamań. Być może brzmi to dość turpistycznie, ale profilaktyka jest w tym przypadku najważniejsza, gdyż tylko w ten sposób można utrzymać odpowiednią ostrość widzenia do późnej starości. Wykrycie zaburzeń narządu wzroku w możliwie jak najwcześniejszej fazie pozwala uniknąć wielu poważniejszych problemów. Warto przy tym zaznaczyć, że współczesne możliwości medycyny w zakresie leczenia i korekcji wad wzroku są naprawdę imponujące.

Dlatego właśnie zapraszamy każdego do profilaktycznych badań w naszym gabinecie optometryczno-okulistycznym. Nasi pacjenci mają możliwość wykonania kompleksowej diagnostyki optometrycznej i okulistycznej. Wykonujemy badania badanie widzenia obuocznego, pod kątem diagnozy zeza i niedowidzenia oraz szereg dokładnych badań okulistycznych. Dysponujemy urządzeniem do pomiarów topografii rogówki, tonometrii, pola widzenia oraz zaawansowanym urządzeniem do pomiarów OCT. Oprócz tego zapewniamy profesjonalne wsparcie w doborze szkieł okularowych i soczewek kontaktowych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło