Wirtualna Rzeczywistość w terapii widzenia

W: Główna Dnia:

Terapia widzenia

Terapia widzenia, którą inaczej można nazwać rehabilitacją wzroku to innowacyjna metoda leczenia problemów układu wzrokowego, nawet takich jak zez i niedowidzenie. Oczywiście cały plan leczenia jest układany przez specjalistę, po wcześniejszym zbadaniu dziecka i klasyfikacji zaburzeń w funkcjonowaniu układu wzrokowego.

Po badaniu, na które składają się:

– pomiar refrakcji

– diagnostyka zeza przy

– badanie akomodacji

– badanie ruchów oczu

– badanie widzenia przestrzennego

Optometrysta przedstawia przewidywany plan ćwiczeń i czas trwania terapii. Spotkania z terapeutą odbywają się raz w tygodniu i trwają 60 min. W ćwiczeniach bierze udział tylko 1 pacjent, by móc zapewnić każdemu indywidualny tok ćwiczeń i maksymalne zaangażowanie w wykonywane zadania

Wirtualna Rzeczywistość w leczniu

Technologia Wirtualnej Rzeczywistości ( ang. Virtual Reality, VR ) staje się coraz bardziej popularna i zaczyna być szeroko wykorzystywana w różnych gałęziach medycyny. Terapia przy pomocy gogli VR jest alternatywą dla leczenia farmakologicznego. Ćwiczenia zalecane są osobom z niedowidzeniem, zaburzeniami widzenia przestrzennego, problemami akomodacyjno- wergencjnymi.

Jak to działa?

Tworzona przez nas wirtualna rzeczywistość zawiera się w goglach, które nakładamy na oczy. Gogle są regulowane, dzięki czemu z łatwością można je założyć na okulary korekcyjne. Wyświetlany obraz znajduje się bardzo blisko oka, tak że mózg przyjmuje go jako aktualnie otaczającą mnie przestrzeń

To, co wyświetlone zostaje w goglach jest w pełni zależne od specjalisty, który steruje urządzeniem monitoruje przebieg gry przy pomocy aplikacji na załączonym w zestawie tablecie. W zależności od rodzaju zaburzeń i postępów w terapii, może on dostosowywać stopień trudności wykonywanych zadań.

Zmieniając parametry, na przykład kontrast czy ostrość wzroku, “oszukujemy mózg” stymulując go, by nauczył się odbierać i przetwarzać prawidłowo otrzymywany obraz nawet ze słabiej widzącego oka.

A co na to pacjenci?

Pacjenci po prostu grają w grę równocześnie ćwicząc swoje oczy. Jest to bezpieczne, ponieważ terapeuta ma całkowitą kontrolę nad odbieranym przez pacjenta obrazem. Ponadto ćwiczenia w formie gry są atrakcyjniejsze, zwłaszcza dla młodych pacjentów, dając im tym samym lepszą motywację do ćwiczeń.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło