Nemezis
  • English
  • Polish

Czy warto nosić soczewki jednodniowe?

  • by: Salon Nemezis
  • 2 listopada 2020
Soczewki jednodniowe

Soczewki jednodniowe (one day) używane są obecnie w ponad 50% przypadków, w których konieczne jest zastosowanie soczewek kontaktowych. Są zalecane przez specjalistów – optometrystów i kontaktologów, a także dzięki ich licznym zaletom i komforcie użytkowania, chętnie wybierane przez pacjentów.

Korzyści zdrowotne i higieniczne

Soczewki jednodniowe to tak naprawdę soczewki jednorazowego użytku. Oznacza to, że po wyjęciu z oka nie nadają się do ponownego założenia, a gdy nastąpi potrzeba ponownego założenia, korzystamy z nowej, czystej pary. Soczewki są pakowane pojedynczo, w hermetycznie zamkniętych pojemnikach z płynem do soczewek. Zazwyczaj kupuje się je w opakowaniach po 30 sztuk. Używanie do każdej aplikacji nowej soczewki kontaktowej minimalizuje ryzyko podrażnień i infekcji oka. Ponadto codzienna wymiana soczewek ogranicza dyskomfort związany z ich starzeniem – utratą elastyczności, mniejszym nawilżeniem czy odkładaniem usadów białkowych.

Unowocześnienie technologii wykorzystywanej przy produkcji soczewek jednodniowych, pozwala na udoskonalenie ich parametrów, a to wpływa na bezpieczeństwo i komfort noszenia.  Cenione są m.in. za to, że:

  • pozwalają na odpowiednie nawilżenie oka,
  • zapewniają wysoką przepuszczalność tlenu,
  • posiadają ochronny filtr UV.

Nowe technologie pozwalają na wyprodukowanie soczewek kontaktowych z bardzo szerokiego przedziału mocy od -10 aż do +6. Na rynku dostępne są także specjalne jednodniowe soczewki przeznaczone dla astygmatyków (toryczne) i osób cierpiących z powodu prezbiopii (multifokalne).

Soczewki jednodniowe w praktyce

Jednodniowe soczewki kontaktowe, z uwagi na brak konieczności ich czyszczenia, świetnie sprawdzają się w podróży, podczas biwakowania lub w innych okolicznościach, w których codzienne zabiegi higieniczne mogą być utrudnione. Również na pustyni czy w miejscach o wysokim zapyleniu powietrza, soczewki one day zapewnią odpowiednią ochronę i higienę oka.

Soczewki jednodniowe są prawdziwym błogosławieństwem w okresie letnim, gdy zachodzi potrzeba zastąpienia zwykłych okularów słonecznymi. Przydadzą się także miłośnikom narciarstwa, którzy stosują dodatkową ochronę w postaci gogli narciarskich. 

Praktyczność soczewek jednodniowych docenią również osoby wykonujące zawód, w którym konieczne jest stałe lub sporadyczne korzystanie z okularów ochronnych czy innego rodzaju osłony oczu (np. dentyści, spawacze, budowlańcy etc.). Znajdą one swoich zwolenników również wśród aktorów, youtuberów i prezenterów telewizyjnych, dla których ważna jest zarówno ochrona i higiena oczu, jak i wizerunek.

Zalecamy korzystanie z soczewek jednorazowych osobom uprawiającym sporty, zwłaszcza sporty wyczynowe, w których noszenie okularów jest niewskazane.

Użytkowanie soczewek jednodniowych jest nieco droższe w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami. Inwestycja ta jest jednakże uzasadniona i opłacalna. Soczewki jednorazowe sprawdzają się nie tylko jako doraźne rozwiązanie w niecodziennych okolicznościach, lecz także zapewniają komfortową i bezpieczną korektę wzroku na co dzień.

scroll