
Zasady doboru okularów korekcyjnych
Moc szkieł, kształt twarzy, materiał, cena… przy wyborze okularów korekcyjnych, musisz zwrócić uwagę na wiele czynników. Jak je dobrać, by czuć się w nich komfortowo? Czy warto postawić na powłokę odcinającą światło niebieskie? Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne z korekcją, czy oprawki typu clip-on? Pytań jest niemało, warto więc dowiedzieć się, jakie są najważniejsze zasady doboru okularów. Dzisiaj doradzimy Ci, jak poradzić sobie z ich wyborem!
Okulary korekcyjne – jak je wybrać?
Dla większości
z nas najważniejszym aspektem, którym kierujemy się przy wyborze okularów jest
nasz wygląd. Jest to istotne, by chętnie nosić okulary i czuć się w nich
komfortowo. Jednak dla optyka, który pomoże w wyborze oprawek najważniejsze
będą moc i rodzaj soczewek okularowych. Dlatego bardzo ważnym etapem
wykonywania okularów korekcyjnych jest wizyta u optometrysty lub okulisty,
który zbada wzrok i podpowie jaki rodzaj szkieł wybrać. Nieprawidłowo dobrana
korekcja okularowa
np. w samodzielnie dobranych okularach z tzw. „marketu”, może powodować sporo
dolegliwości, do których zaliczamy: bóle głowy, bóle oczu, senność, problemy ze
skupieniem, a także zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie oczu. Po co narażać
się na takie nieprzyjemności, jeżeli z profesjonalną pomocą można wykonać w
pełni indywidualną parę okularów?
Gdy poznasz już swoją wadę wzroku i wybierzesz najlepszy dla siebie kształt oprawy, w następnej kolejności warto zwrócić uwagę na materiał z którego wybrane oprawy zostały wykonane. Wielką popularnością cieszą się oprawy plastikowe i metalowe. Okulary plastikowe najczęściej są wykonane z tworzyw celulozowych lub żywicy epoksydowej. Mogą mieć oryginalne kształty i wyraziste kolory, ponadto dobrze sprawdzają się w przypadku dużych mocy- maskując grubość soczewki okularowej. W oprawach metalowych wyróżniamy m.in. oprawy ze stali szlachetnej, tytanu, cynku. Są równie wytrzymałe jak oprawy plastikowe, ale świetnie sprawdzają się u osób, które chcą, by okulary były bardziej delikatne na twarzy.
Po wyborze wymarzonych oprawek, nadchodzi pora na wybór rodzaju soczewek okularowych. Warto porozmawiać z doradcą o możliwych udogodnieniach. Czy soczewki z antyrefleksem będą wystarczające? Czy pracując przy komputerze potrzebuję dodatkowej ochrony przed światłem niebieskim? A może pracuję w specyficznych warunkach np. zapylenie lub wysoka temperatura? Może jestem kierowcą zawodowym? Po rozmowie z optykiem lub doradcą wspólnie wybierzecie najlepsze rozwiązanie.