Nemezis

Okulary korekcyjne – jak je wybrać? cz. I

  • by: Salon Nemezis
  • 15 stycznia 2020
Jak znaleźć dobrego okulistę?

Zasady doboru okularów korekcyjnych

Moc szkieł, kształt twarzy, materiał, cena… przy wyborze okularów korekcyjnych, musisz zwrócić uwagę na wiele czynników. Jak je dobrać, by czuć się w nich komfortowo? Czy warto postawić na powłokę odcinającą światło niebieskie? Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne z korekcją, czy oprawki typu clip-on? Pytań jest niemało, warto więc dowiedzieć się, jakie są najważniejsze zasady doboru okularów. Dzisiaj doradzimy Ci, jak poradzić sobie z ich wyborem!

Okulary korekcyjne – jak je wybrać?


Dla większości z nas najważniejszym aspektem, którym kierujemy się przy wyborze okularów jest nasz wygląd. Jest to istotne, by chętnie nosić okulary i czuć się w nich komfortowo. Jednak dla optyka, który pomoże w wyborze oprawek najważniejsze będą moc i rodzaj soczewek okularowych. Dlatego bardzo ważnym etapem wykonywania okularów korekcyjnych jest wizyta u optometrysty lub okulisty, który zbada wzrok i podpowie jaki rodzaj szkieł wybrać. Nieprawidłowo dobrana korekcja okularowa
np. w samodzielnie dobranych okularach z tzw. „marketu”, może powodować sporo dolegliwości, do których zaliczamy: bóle głowy, bóle oczu, senność, problemy ze skupieniem, a także zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie oczu. Po co narażać się na takie nieprzyjemności, jeżeli z profesjonalną pomocą można wykonać w pełni indywidualną parę okularów?


Gdy poznasz już swoją wadę wzroku i wybierzesz najlepszy dla siebie kształt oprawy, w następnej kolejności warto zwrócić uwagę na materiał z którego wybrane oprawy zostały wykonane.  Wielką popularnością cieszą się oprawy plastikowe i metalowe. Okulary plastikowe najczęściej są wykonane z tworzyw celulozowych lub żywicy epoksydowej. Mogą mieć oryginalne kształty i wyraziste kolory, ponadto dobrze sprawdzają się w przypadku dużych mocy- maskując grubość soczewki okularowej.   W oprawach metalowych wyróżniamy m.in. oprawy ze stali szlachetnej, tytanu, cynku. Są równie wytrzymałe jak oprawy plastikowe, ale świetnie sprawdzają się u osób, które chcą, by okulary były bardziej delikatne na twarzy.


Po wyborze wymarzonych oprawek, nadchodzi pora na wybór rodzaju soczewek okularowych. Warto porozmawiać z doradcą o możliwych udogodnieniach. Czy soczewki z antyrefleksem będą wystarczające? Czy pracując przy komputerze potrzebuję dodatkowej ochrony przed światłem niebieskim? A może pracuję w specyficznych warunkach np. zapylenie lub wysoka temperatura? Może jestem kierowcą zawodowym? Po rozmowie z optykiem lub doradcą wspólnie wybierzecie najlepsze rozwiązanie.

scroll