Nemezis

Jak dbać o wzrok? Porady i sugestie

  • by: Salon Nemezis
  • 20 stycznia 2020
oko

Niewiele osób docenia swój dobry wzrok, dopóki nie zaczyna mieć z nim problemów. Oczywiście najlepiej jest po prostu do nich nie dopuszczać i odpowiednio wcześniej zadbać o swoje oczy.  Jak to zrobić?

Regularne wizyty u okulisty

Jeśli uważamy, że z naszym wzrokiem wszystko jest w porządku, gabinet okulistyczny powinniśmy odwiedzać co najmniej co 2 lata. Jeśli natomiast zauważymy jakiekolwiek problemy z widzeniem, oczy będą sprawiały wrażenie suchych i swędzących, do okulisty powinniśmy wybrać się czym prędzej. Regularne badania wzroku pozwolą zdiagnozować nawet bardzo groźne choroby w ich wczesnym stadium, przez co prawdopodobieństwo ich wyleczenia znacząco wzrasta.

Higiena wzroku

Aby utrzymać dobry wzrok przed długie lata, musimy zapewnić naszym oczom odpowiednią higienę podczas pracy i w życiu prywatnym. Unikajmy długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera. Co 20 minut powinniśmy oderwać od niego wzrok i przez dłuższą chwilę popatrzeć w dal. Podobnie starajmy się robić przerwy, gdy oglądamy w domu telewizję. Nasze oczy nie lubią też zbyt słabego ani zbyt mocnego światła. Szkodliwe jest dla nich także silne promieniowanie słoneczne UVA i UVB – dlatego w słoneczne dni powinniśmy nosić dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne (unikajmy tanich okularów z bazarków i sklepów odzieżowych!). Osoby noszące soczewki kontaktowe nie powinny ich nosić przez czas dłuższy niż zalecany przez producenta, a przy ich zakładaniu i zdejmowaniu zawsze mieć czyste ręce. Pamiętajmy, że dla naszych oczu zbawienny jest też sen. Gdy czujemy, że oczy są suche, stosujmy specjalne krople.

Dieta i sport

Oczy, jak całe nasze ciało, lubią, gdy jesteśmy aktywni fizycznie. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i jej dopływ do wszystkich organów, w tym również do oczu. Sprzymierzeńcem dobrego widzenia jest też dieta bogata w witaminy A, E, C, cynk, kwasy omega-3 i luteinę. Chętnie powinniśmy więc sięgać po marchewkę, szpinak, groszek, brokuły, ryby oraz orzeszki ziemne.

scroll