Nemezis

Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?

  • by: Salon Nemezis
  • 9 marca 2021
okulary dobierane do twarzy

Kiedy zostaje u nas zdiagnozowana wada wzroku, nie pozostaje nic innego jak wybrać okulary. W podejmowaniu tej decyzji najważniejsze jest oczywiście prawidłowe dopasowanie soczewek. Ma to bowiem kluczowe znaczenie dla poprawy ostrości i komfortu widzenia. Jako że od momentu zdiagnozowania wady wzroku jesteśmy niejako skazani na noszenie okularów, nie ma jednak nic dziwnego w tym, że chcemy w jak największym stopniu spersonalizować to akcesorium i dobrać wedle swojego upodobania także oprawki. W ten sposób oswajamy się z okularami i to, co z początku mogłoby się wydawać dokuczliwe, obracamy na swoją korzyść.

Żeby dobrać pasujące nam oprawki, warto jednak nie tylko kierować się swoim gustem, lecz także mieć na uwadze to, jaki mamy kształt twarzy. Prawidłowe rozpoznanie swojej fizjonomii pozwoli bowiem nie tylko nie zaburzyć jej wyglądu, lecz wręcz go poprawi. Choć ludzkie twarze są tak różnorodne i wyjątkowe, można je pogrupować na kilka rodzajów. Każdemu z tych ostatnich odpowiada zaś konkretny typ oprawek.

Różne typy twarzy

Jednym z łatwo rozpoznawalnych rodzajów twarzy jest typ okrągły. Charakteryzuje się on między innymi pełnymi policzkami i zaokrąglonym podbródkiem. Wyróżnia go też stosunkowo niskie czoło oraz równomierne proporcje. W tym typie szerokość twarzy jest zbliżona do jej wysokości. Jakie oprawki najlepiej pasują do okrągłego typu twarzy? Na pewno nie okrągłe, tylko takie, które wydłużą i wyszczuplą rysy. W tej roli mogą się sprawdzić chociażby oprawki prostokątne.

Kolejny typ to twarz trójkątna. Jest ona tak określana dlatego, że co prawda charakteryzuje się szerokim czołem, ale za to zwęża się w stronę podbródka i przyjmuje trójkątny kształt. Do takiego typu twarzy, inaczej niż w poprzednio opisywanym przypadku, nadadzą się okulary z okrągłymi oprawkami. Unikać należy natomiast takich z mocno podkreśloną linią brwiową. Poszerzy ona bowiem tylko czoło. Wyróżnić można także twarz owalną, podłużną czy kwadratową. Najważniejszą sprawą w przypadku dobierania oprawek do każdej z tych fizjonomii jest to, aby okulary kontrastowały swoim wyglądem z rysami twarzy. Lepiej jest bowiem, aby pewne wyróżniające się cechy fizjonomii zostały zneutralizowane, a nie uwypuklone.

scroll