Nemezis

Soczewki czy okulary. Co wybrać?

  • by: Salon Nemezis
  • 17 stycznia 2020
soczewki

Osoby, u których zdiagnozowana została wada wzroku, zazwyczaj zastanawiają się, czy lepszym wyborem dla nich będą okulary korekcyjne, czy może soczewki kontaktowe. Już na wstępie podpowiemy, że nie ma na to pytanie dobrej odpowiedzi. Wiele osób z wadą wzroku widzi zalety zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania, i stosuje je zamiennie.

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe są niezastąpione podczas uprawiania sportów. Przy sztukach walki nie ma ryzyka, że okulary połamią się, a co gorsza – zranią osobę je noszącą. Nawet przy nieśpiesznym joggingu czy jeździe konnej okulary powodują ogromny dyskomfort – podskakują na nosie lub zsuwają się z niego, gdy zaczynamy się pocić. Soczewki pozwalają na nawet intensywny trening przy zachowaniu komfortu widzenia. Soczewki kontaktowe często sprawdzają się lepiej w codziennych sytuacjach: nie parują, gdy w zimny dzień wsiądziemy do pełnego ludzi autobusu lub gdy wejdziemy do sklepu. W słoneczne dni z kolei pozwalają na założenie okularów przeciwsłonecznych i nie musimy wybierać, pomiędzy rażącym słońcem lub nieostrym widzeniem. Soczewki nie da się też pobrudzić (nie trzeba więc ich kilka razy dziennie przecierać lub myć), do tego ładnie eksponują makijaż.

Okulary korekcyjne

Nie oznacza to jednak, że soczewki nie mają wad. Przede wszystkim podczas ich zakładania dotykamy gałek ocznych, co nie jest najzdrowsze dla rogówki. Szkła trzeba przechowywać w specjalnym pojemniczku z płynem – musimy więc pamiętać o zabieraniu go ze sobą, gdy nie planujemy spać w domu. Okulary korekcyjne są dla oczu po prostu zdrowsze. Dobre dopasowane oprawki mogą podkreślić walory urody lub skorygować zbyt wyraziste rysy twarzy. Dla wielu osób okulary są jedynym wyborem np. wtedy, gdy podróżują samolotem. Oczy i soczewki podczas długich podróży wysychają, soczewki powodują dyskomfort, potrafią nawet same wypadać z oczu. Jeśli nie chcemy wkraplać często kropel do oczu, na podróż lepiej wybrać okulary. Okulary nie wymagają też od nas dokładnej higieny rąk podczas ich zakładania i zdejmowania. W niektórych sytuacjach okazują się więc bardziej praktyczne niż soczewki.

scroll