Czym są tzw. fotochromy?

W: Główna Dnia:

Fotochromy, czyli soczewki samoprzyciemniające, zdobywają coraz większą popularność wśród osób noszących okulary. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, te innowacyjne szkła potrafią dostosować się do zmieniających się warunków oświetleniowych, zapewniając komfort i ochronę wzroku. 

Zasada działania fotochromów i ich zalety

Fotochromy to rodzaj soczewek okularowych, które zmieniają swoje właściwości optyczne pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (UV). W praktyce oznacza to, że soczewki te przyciemniają się na zewnątrz, gdy jest dużo światła słonecznego, a rozjaśniają w pomieszczeniach lub przy słabym oświetleniu. Proces ten jest całkowicie automatyczny i odwracalny – po wejściu do wnętrza szkła szybko wracają do stanu przezroczystego. Zjawisko to możliwe jest dzięki zawartości specjalnych cząsteczek fotochromatycznych, które reagują na promieniowanie UV i odpowiednio zmieniają barwę soczewek.

Takie szkła zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, co jest szczególnie ważne dla osób spędzających dużo czasu na zewnątrz. Eliminują też konieczność posiadania dwóch par okularów – jednej do czytania, a drugiej przeciwsłonecznej. Dzięki temu oszczędzamy miejsce i pieniądze. Fotochromy gwarantują komfort noszenia w różnych warunkach oświetleniowych, co przekłada się na mniejsze zmęczenie wzroku i lepszą jakość widzenia.

Czy warto zainwestować w fotochromy?

Fotochromy dostępne są w naszym salonie optycznym w Gliwicach, więc jeśli zastanawiasz się nad ich zastosowaniem, możesz liczyć na fachowe doradztwo i wsparcie w doborze odpowiednich soczewek. Decyzja o wyborze fotochromów zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Dla osób, które często zmieniają otoczenie z jasnego na ciemne lub odwrotnie, soczewki samoprzyciemniające mogą być doskonałym rozwiązaniem. Zapewniają one ochronę przed promieniowaniem UV, komfort noszenia oraz eliminują konieczność posiadania dwóch par okularów. Jednak warto pamiętać, że fotochromy nie zastąpią okularów przeciwsłonecznych w przypadku ekstremalnego nasłonecznienia, jak np. na plaży czy w górach. W takich sytuacjach zawsze warto mieć przy sobie klasyczne okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło