Zasadnicze różnice między optykiem a okulistą

W: Główna Dnia:

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jaka jest różnica między optykiem a okulistą? Oba zawody zajmują się zdrowiem naszych oczu, ale ich kompetencje i zakres obowiązków są różne. W poniższym wpisie przedstawimy zasadnicze różnice między optykiem a okulistą oraz wyjaśnimy, do kogo powinniśmy się zgłosić w zależności od naszych potrzeb.

Wykształcenie, kompetencje i zakres obowiązków

Optyk to osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku optyka, a następnie uzyskała uprawnienia do wykonywania zawodu po zdaniu odpowiednich egzaminów. Optyk zajmuje się przede wszystkim doborem i sprzedażą okularów oraz soczewek kontaktowych. Jego głównym zadaniem jest przeprowadzenie badania wzroku, które pozwoli na ustalenie odpowiedniej korekcji dla pacjenta. Może również doradzać klientom w zakresie doboru oprawek oraz udzielać porad dotyczących higieny i pielęgnacji soczewek kontaktowych. Warto dodać, że optyk nie jest uprawniony do diagnozowania i leczenia chorób oczu. 

Okulista natomiast to lekarz specjalista, który ukończył studia medyczne oraz specjalizację z zakresu okulistyki. Zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób oczu. W jego zakres obowiązków wchodzi przeprowadzenie szczegółowego badania okulistycznego, które pozwala na wykrycie ewentualnych schorzeń. Okulista może również przepisywać leki oraz prowadzić leczenie farmakologiczne czy chirurgiczne w przypadku wystąpienia poważniejszych problemów ze wzrokiem.

Kiedy zgłosić się do optyka, a kiedy do okulisty?

Jeśli zauważymy pogorszenie ostrości widzenia lub chcesz zbadać swój wzrok, zapraszamy do naszego gabinetu optometryczno-okulistycznego, w którym możesz skorzystać z usług zarówno okulisty, jak i optyka w Gliwicach. Optyk przeprowadzi badanie wzroku i dobierze odpowiednią korekcję w postaci okularów lub soczewek kontaktowych. W przypadku, gdy problem ze wzrokiem nie ustępuje pomimo stosowania korekcji, warto skonsultować się z okulistą. Natomiast w przypadku objawów, takich jak np. ból, zaczerwienienie, światłowstręt czy nagłe pogorszenie widzenia, powinniśmy udać się bezpośrednio do okulisty. Przeprowadzi on szczegółowe badanie okulistyczne oraz zdiagnozuje ewentualne schorzenia i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło